השקעה בזהב - המדריך המלא

השקעה בזהב מלא: מדריך מקיף

תחום ההשקעות מלא במגוון הזדמנויות, הותיקה ביותר היא השקעה בזהב פיזי. המתכת היקרה הזו הייתה נכס מבוקש לאורך ההיסטוריה האנושית והמשיכה לשמור על ערכה, מה שהופך אותה לבחירת השקעה אמינה. במאמר זה נדבר על מחירי הזהב לאורך השנים, נסביר כיצד ניתן לקנות זהב גולמי להשקעה, נדבר על היתרונות, וגם החסרונות, ועוד.
gold coins

הבנת שוק הזהב

זהב היה בעבר מטבע נסחר לכל דבר ועניין ולאחר שהוחלף בשטרות ומטבעות הוא הפך לנכס בסיסי בכל תיק השקעות במשך מאות שנים. כיום, הוא כבר לא נחלתם של עשירים בלבד והזהב כיום משמש כאופציה בטוחה למשקיעים המבקשים לגדר ולגוון את תיק ההשקעות שלהם ולהתגונן מפני אי ודאות כלכלית. עובדה זו חיונית להבין את הדינמיקה של שוק הזהב לפני שמתקדמים לביצוע השקעה מסוג זה.

סטטיסטיקה: שוק הזהב במספרים

שנהמחיר זהב ממוצע לאונקיה (דולר ארה"ב)
20131225
20201770
20211836
20221880
20231950

איך משקיעים בזהב

רכישת זהב להשקעה יכולה לקרות במספר דרכים:

 1. קניית זהב בבורסה: ניתן להשקיע בזהב דרך קרנות המחקות את מחיר הזהב בבורסה לניירות ערך.
 2. השקעה בתעשיית הזהב: ניתן לקחת חלק מהשקעות בזהב ע"י השקעה בחברות כרייה ומסחר בזהב.
 3. קניית זהב גולמי: הדרך המקובלת ביותר המאפשרת שליטה על ההשקעה שלכם היא, לרכוש זהב טהור פיזי בצורותיו השונות, כגון גרגרים, מטילי זהב ומטבעות.

  מה עדיף? שאלה מורכבת ואינדיוידואלית מאוד. הדעות משתנות ולכל השקעה יש יתרונות וחסרונות. כל אדם צריך לקבל החלטה אחראית עבור עצמו. ובכל זאת, אם תשאלו אותנו, היתרונות המובהקים בזהב פיזי נובעים מהעובדה שזהב נזיל וניתן למימוש ברמה מיידית, הוא ניתן לשימוש חוזר למשל במקרה של הצפה או שריפה הזהב נשמר להבדיל מניירות ערך, פריטי אספנות ונכסים פיזיים אחרים שמשקיעים שומרים בבית.
  בסופו של דבר השקעה בזהב לא תהפוך אתכם לעשירים בין לילה אלא אם כן אתם יודעים לנבא את העתיד, אבל היא בהחלט תשמור על ההון שלכם מירידת ערך הכסף, אירועים דרמטים בזירה העולמית שפוגעים בבורסה או בכסף מקומי (ירידת השקל, הלירה הטורקית ואפילו עצירת פעילות האשראי ברוסיה בעקבות המלחמה עם אוקראינה.  

היתרונות והחסרונות של השקעה בזהב

כמו כל השקעה אחרת, להשקעה בזהב פיזי יש יתרונות וחסרונות.

יתרונות של רכישת זהב להשקעה

 1. גידור מפני אינפלציה: הזהב נוטה לשמור על ערכו לאורך זמן, ומחירו בדרך כלל עולה בתקופות אינפלציוניות. כמו הזהב, גם השקעה בכסף בעלת יתרון זה. 
 2. גיוון תיקים: הכללת זהב בתיק שלך יכולה לאזן סיכונים הקשורים לנכסים אחרים.
 3. נזילות: ניתן לקנות ולמכור זהב בקלות ברחבי העולם, ומחירו אחיד מה שמאפשר נזילות גבוהה.
 4. נכס פיזי: בניגוד למניות או איגרות חוב, זהב הוא נכס מוחשי שניתן לאחסן ולהחזיק שנותן שקט נפשי וביטחון במקרי קיצון.
 5. עמידות החומר: תכונותיו של הזהב מאפשרות לשמור ולשמר אותו בכל מקום ובכל מצב ולהמיר את צורתו כך שניתן לממש רק חלק מההון בזהב בעת הצורך.
 6. הביקוש: מאז ומתמיד הביקוש לזהב לא יורד לאורך זמן אלא רק עולה 

חסרונות של רכישת זהב להשקעה

 1. אחסון: זהב פיזי זקוק לאחסון בטוח מכיוון ויש לו ביקוש גם בקרב גנבים, אחסון בטוח יגרור עלויות נוספות מעבר למחיר הזהב.
 2. אין הכנסה פסיבית: זהב אינו מניב דיבידנדים או תשואה כמו נדל"ן מניב או מניות העלייה שלו היא יותר מתונה.
 3. תנודת מחיר: בהסתכלות מיקרו הזהב מאוד תנודתי וקשה לעשות רווח מהיר, כמו כן מחיר הזהב יכול להיות מושפע מאירועים גלובליים שונים כך שברגע הזהב יכול להיות שווה הרבה יותר או הרבה פחות מערכו יום קודם.
 4. ניתן לאבד אותו: בגלל שערכו של הזהב מאוד גבוה ביחס לנפחו לאנשים יש נטייה לאבד (במיוחד מטבעות), אנחנו ממליצים לשים את הזהב הפיזי שלכם בכספת בבנק או במתקנים ייעודיים לשמירת חפצי ערך.  

שאלות נפוצות לגבי השקעה בזהב

 1. איך אני יכול לרכוש זהב להשקעה?
  רכישת זהב יכולה להתבצע במגוון דרכים. לדוגמא, ניתן לרכוש מניות מחקות מחירים של מתכות יקרות בבורסה לניירות ערך או לקנות זהב פיזי בצורה של גרגירים, מטילים  ומטבעות אצלנו בפיינטק או מסוחרי מתכות יקרות אחרים. רק חשוב לבדוק ממי אתה קונה ולאחסן את הזהב במקום בטוח כדי להגן על ההשקעה שלך.
 2. האם זהב היא השקעה בטוחה?
  בעוד שכל ההשקעות נושאות רמת סיכון מסוימת, הזהב נתפס היסטורית כמקלט בטוח במהלך מיתון כלכלי. זה יכול לשמש כהגנה מצוינת מפני אינפלציה ודרך לגוון את תיק ההשקעות שלך.
 3. האם כדאי לי להשקיע את כל הכסף שלי בזהב?
  אמנם ההיסטוריה הראתה לנו שתמיד טוב לשמור קצת זהב טהור ליום שחור. אבל לא מומלץ להשקיע את כל כספך בסוג נכס בודד, גם לא זהב. תיק השקעות מאוזן ומגוון הוא לרוב הגישה הטובה ביותר להשקעה.
 4. כמה כדאי לי להשקיע בזהב?
  הסכום הנכון להשקעה בזהב תלוי ביעדים הפיננסיים שלך, בהעדפת הסיכון ובאסטרטגיית ההשקעה הכוללת שלך. לרוב, יועצים פיננסיים ממליצים להקצות 5-10% מהתיק שלך לזהב.
 5. איך אני יכול לדעת שהזהב שברשותי אמיתי?
  השאלה היא לא אם זהב הוא אמיתי אלא מה מידת הטוהר, כלומר אם מדובר בחומר שאינו זהב ברור שהוא לא אמיתי אבל יכולה להימצא ברשותך סגסוגת המכילה מיקס של מתכות שאינן זהב בלבד מה שעלול להוריד מהערך. לכן תמיד מומלץ לקנות ממקום שערב לאיכות הזהב שלו או לבצע בדיקות לאיכות וכמות הזהב. במטבעות ומטילים נהוג לבצע בדיקה לא הרסנית אבל הבדיקה אם הוודאות הגבוה ביותר היא בדיקת קופלציה במעבדה כימית כמו שיש לנו בפיינטק.

סיכום

השקעה בזהב יכולה להיות דרך יעילה לשמר עושר ולהגן מפני אי ודאות כלכלית. למרות שיש לזהב את החסרונות שלו, היתרונות לרוב עולים על הסיכונים עבור משקיעים רבים. כמו בכל השקעה, מחקר יסודי, בדיקת נאותות והדרכה של יועץ פיננסי הם המפתח להצלחה.

המסמך לעיל מספק מידע כללי בנושא זהב וכסף והשקעות במתכות יקרות. יכול שהמידע אינו מלא ושלם ואינו כולל את כל ההבהרות והמידע הרלוונטי בנושא מתכות יקרות. המסמך אינו מכיל הצעה או שידול לעסקה כלשהי. המסמך נערך למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין להשתמש בו לצורך קבלת החלטת השקעה. אין לראות במסמך זה משום המלצה לרכישה או למכירה של מתכות יקרות בכל צורה שהן או תחליף לייעוץ ,המתחשב הן בנתונים ובצרכים של כל אדם והן בבדיקה מקיפה ויסודית של כל מוצר ומוצר, הניתן ע"י בעל רישיון לייעוץ כקבוע בחוק.

הנתונים המפורטים דווחו בהתבסס על מידע הידוע והמפורסם לציבור. הניתוח המפורט לעיל אינו מתיימר לכלול את כל המידע הנדרש לצורך ביצוע השקעה. למשקיעים שונים עשויות להיות מטרות שונות, לפיכך על כל משקיע להתאים את השקעותיו למטרותיו וצרכיו האישיים. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו"ד ויועץ מס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. 

*אין באמור כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית למעשיו, המחבר לא יהא אחראי לאף פעולה שנעשתה בין אם עקב המידע הכתוב באתר ובין אם לא.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן