זיקוק כסף (SILVER)  - מטכנולוגיות מתקדמות עד לתחילת הדרך מקצועי, יעיל ומהיר - פיינטק

זיקוק כסף (SILVER)  – מטכנולוגיות מתקדמות עד לתחילת הדרך

זיקוק כסף הוא תהליך אשר מטרתו לבצע הפרדה של חלקיקי הכסף משאר המתכות והחומרים אליהם הוא קשור. הכסף לא נמצא בטבע בצורתו הטהורה, אם כי בסגסוגת. לרוב קשור לעופרת או לנחושת. מי משתמש בתהליך, איך הוא קורה, ואיך הכל התחיל – הכל יתואר בפירוט במאמר שלפניכם.  כסף הינו חומר יסוד נדיר אשר אפשר למצוא אותו בדרך כלל בטבע בשילוב מתכות נוספות. קיים גם במינרלים. מתכת הכסף ידועה בתור מתכת הניתנת לעיבוד בקלות, תכונה זו גרמה לפופולריות רבה בקרב תכשיטנים וצורפים לאורך השנים. בנוסף, הפופורליות שלה בקרב הקהל הרחב לרוב מקושרת לזוהרה הלבן, ישנן מגוון רב של מתכות אך לאף מתכת הנפוצה ממתכת הכסף אין את אותו הגוון הלבן. את הכסף ניתן לזקק על ידי חימום לחום גבוה במגוון שיטות שיתוארו גם הן במאמר אך חשוב לציין שמחזור וזיקוק הכסף אינו מומלץ למי שלא בעל הידע, ההסמכה והכלים הנכונים לכך ועלול להוות סכנה לעוסקים בדבר ולסביבתם. 
זיקוק כסף

התפתחות תעשיית זיקוק כסף עם השנים

לא ברור איך ומתי התגלה הכסף. מה שתגליות הארכיולוגיה מגלות לנו זה שמראשית הזמן המתועד, היה שימוש בכסף. מכאן ניתן להסיק שהכסף היה חלק מחיי האנושות הרבה לפני הזמן המתועד. הגילוי העתיק ביותר של כסף נמצא באסיה במערה קדומה ובה מצאו סיגי מתכת הכסף – סיג היא פסולת זגוגית מהתליך הצריפה לייצור מתכות. הימצאות הסיג במערה מעידים על כך שכבר בשנת 4000 לפנה"ס ידעו להפריד את הכסף מהעופרת.
הכסף גם מוזכר בספר בראשית ובו פסל מיכה היה עשוי כסף. 

את הכסף ניתן לאתר במחצבים של עופרת או נחושת, ותעשיות הזיקוק הראשונות החלו באיזור הים התיכון, ולאחר מכן התפשטו לכל עברי העולם. לאורך השנים הפכה דרום אמריקה לאחת מיצרניות הכסף הגדולות בעולם, יחד עם ארה"ב.

זיקוק כסף עד המהפכה התעשייתית

בעת העתיקה, היו מזקקים כסף על ידי חריצת העופרת לאבק. את האבק הזה היו מערבבים עם מינרלים שונים וביניהם מלח, כספית נוזלית ואבקת נחושת. בעלי חיים היו רוקעים הלוך ושוב בצורה מעגלית על המתכות אשר, לאחר מספר רב של פעמים, היו מתפרקות לאבקה דקה של כספית.
לסיום נאלצו לאסוף את הכספית שנאספה ולזקק אותה בכבשן לכסף טהור. 

זיקוק כסף בשיטות מתקדמות

אחת השיטות הנפוצות ביותר קיום היא להפריד כסף מעופרת על ידי חימום של עופרות בעלות אחוז גבוה ככל שניתן לכ-1200 מעלות. בטמפרטורה גבוהה זו, בשילוב עם חומצה חנקתית, נוצרת אבקה לבנה. שמה הוא כלוריד כסף. לתוך כלוריד הכסף מערבבים סודיום קרבונט אשר יוצר ריאקציה כימית. בסיומה של הריאקציה הכימית הזו נקבל – כסף טהור. 
זו היא שיטה שבה השתמשו במשך עשרות שנים, עד שבשנים האחרונות החלו להיווצר טכנולוגיות רבות נוספות. כמו בכל תעשייה – איפה שהטכנולוגיה יכולה לייעל ולהוזיל עלויות – היא עושה זאת. 

קצה הטכנולוגיה של זיקוק הכסף 

כיום ישנה שיטה חדשנית אשר מאפשרת להיווצרות של כסף טהור, ללא שימוש באש ובחום כלל.
איך זה עובד? לא נלאה אתכם בפרטים אבל בקיצור נעל ידי חשמל. 

זיקוק כסף
זיקוק כסף

 

 

 

 

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן